پرینت

6 : پروتکل های لایه Application

. Posted in مبانی شبکه +Network

  • FTP / TFTP
  • HTTP / HTTPS
  • NTP / POP3 / IMAP4 / SMTP
  • DHCP / Telnet / SSH
  • SNMP / SIP / RTP / TLS

درس اول - FTP / TFTP

اگر به یاد داشته باشید در مباحث قبلی راجع به پروتکل های لایه Application مدل TCP/IP به صورت گذرا صحبت کردیم .
در اینجا قصد داریم هر کدام از این پروتکل ها را به شما معرفی کنیم :
FTP اف تی پی
File Transfer Protocol یا پروتکل انتقال فایل . همانگونه که از نام آن پیداست این پروتکل وظیفه انتقال فایل را بر عهده دارد ولی چه نوع انتقال فایلی ؟ از نوع اتصال گرا
این پروتکل وظیفه انتقال اتصال گرا و مطمئن فایل بین کلاینت و سرور را بر عهده دارد . به این معنی که این پروتکل یک ارتباط TCP و مطمئن را برقرار می کند . پروتکل FTP از پورت 21 TCP برای کنترل و از پورت 20 TCP برای انتقال داده استفاده می کند . این پروتکل در ابتدا فقط برای انتقال فایل بین سیستم های یونیکس استفاده می شد ولی اکنون رایج ترین پروتکل انتقال فایل در اینترنت محسوب می گردد .
TFTP تی اف تی پی
Trivial File Transfer Protocol یا پروتکل انتقال جزئی فایل . برخلاف پروتکل اف تی پی , این پروتکل انتقال فایل بدون اتصال را بر قرار می کند به این معنی که در اینجا خبری از TCP نیست و ارتباط از نوع UDP و غیر مطمئن برقرار می گردد .
این پروتکل همانگونه که از نام آن پیداست یک انتقال جزئی و ناچیز را انجام می دهد. TFTP یک پروتکل ساده و کوچک است که شرایط را برای یک انتقال جزئی فایل برقرار می کند . این پروتکل در درجه اول برای به روزرسانی دیوایس های شبکه همچون روتر و سوییچ کاربرد دارد . یکی دیگر از کاربرد های رایج این پروتکل انتقال داده های مورد نیاز برای بوت کردن سیستم های بدون حافظه در داخل شبکه است . در شبکه نوعا کامپیوتر هایی وجود دارد که در داخل آنها هارد تعبیه نشده است . این کامپیوتر ها را می توان از طریق شبکه بوت کرد و بالا آورد . این کار از طریق پروتکل TFTP و با ارسال بسته های کوچک اطلاعاتی از طریق مسیر شبکه صورت می گیرد . به یاد داشته باشید که این پروتکل از پورت UDP 69 استفاده می کند .

درس دوم - HTTP / HTTPS

HTTP اچ تی تی پی
رایج ترین و عمومی ترین پروتکل شبکه , Hypertext Transfer Protocol به معنی پروتکل انتقال ابر متن می باشد . این پروتکل در اصل برای انتقال اسناد وب ایجاد گردید ولی اکنون توانایی ارسال سایر فایل ها را نیز دارد . به طوری که نسخه های جدید تر HTTP عملکرد بهتری برای انتقال فایل نسبت به پروتکل FTP دارد . این پروتکل به صورت پیش فرض از پورت 80 TCP استفاده می کند . به صورت پیش فرض به این معنی که این پورت قابل تغییر است . وقتی که شما در مرورگر هستید می توانید دونقطه قرار دهید و سپس شماره پورت را وارد کنید

HTTPS اچ تی تی پی اس
دقیقا همان عملکرد HTTP را دارد با این تفاوت که HTTPS از (Secure Sockets Layer (SSL برای ارسال داده ها استفاده می کند . درباره SSL در مبحثی جداگانه صحبت خواهیم کرد فقط در این اندازه بدانید که استفاده از SSL باعث می شود که در ابتدا سرور تشخیص هویت شود و اعتبار آن توسط مرورگر تایید گردد و سپس جابجایی اطلاعات رمزنگاری گردد .
فرض کنید هنگامی که از طریق اینترنت می خواهید خرید کنید و به دروازه بانک فرستاده می شوید . در ابتدا توسط گواهینامه SSL بانک مربوطه تایید می گردد تا تایید شود شما به آدرس صحیحی وارد شده اید و یک صفحه جعلی نیست . سپس در مراحل انجام تراکنش کلیه اطلاعات رد و بدل شده همچون رمز دوم و شماره کارت و ... رمزنگاری می شود تا امنیت ارتباطی به صورت کامل برقرار گردد . امروزه اکثر سایت هایی که اطلاعات مهم کاربران را حفظ می کنند و به نحوی نیاز به امنیت بالا دارند , دارای گواهینامه SSL هستند . از این جمله می توان به شبکه های اجتماعی بزرگ و پست های الکترونیکی اشاره کرد . پروتکل HTTPS از شماره پورت 443 TCP استفاده می کند .

درس سوم - NTP / POP3 / IMAP4 / SMTP

NTP ان تی پی
Network Time Protocol به معنی پروتکل زمان شبکه است که برای همگام سازی و به روزرسانی زمان در شبکه استفاده می شود . کامپیوتر ها از یکسری منابع که همان سرور های NTP هستند زمان خود را به روزرسانی می کنند . این سرور ها میتوانند به صورت محلی یا بر روی اینترنت موجود باشند . همچنبن می توانند بر روی رادیو یا ماهواره نیز موجود باشند .
سرور NTP بسیار دقیق است تا جایی که قابلیت همگام سازی زمان تا میلی ثانیه را دارد . امروزه بسیاری از کامپیوتر ها نیاز دارند که زمان خود را به صورت دقیق در شبکه همگام سازی کنند تا با یکدیگر هماهنگ باشند و در انتقال و دریافت های مختلف با مشکل مواجه نشوند . پس NTP یکی از ضروریت ها در هر شبکه به شمار می رود . سرور NTP از پورت 123 UDP استفاده می کند .
POP3 & IMAP4
پروتکل POP3 مخفف واژه Post Office Protocol 3 و IMAP4 مخفف Internet Message Access Protocol می باشد و دلیل که این دو پروتکل را با یکدیگر آوردیم این است که این دو پروتکل عملکرد مشابهی دارند . هر دو آنها وظیفه بازیابی پست الکترونیک یا همان دریافت ایمیل را بر عهده دارند . ولی با چه تفاوتی ؟
با این تفاوت که POP3 فقط قادر به بازیابی پوشه اینباکس از ایمیل سرور می باشد و در صورتی که نیاز به پوشه های سازمان یافته دیگر داشته باشید , آنها را به صورت لوکال (محلی) بر روی رایانه ذخیره سازی می کند . این در حالی است که پروتکل IMAP4 توانایی بازیابی تمام پوشه ها را از سرور به صورت مستقیم دارد و مشکل ذخیره سازی لوکال را برطرف می کند . به یاد داشته باشید که POP3 از پورت TCP 110 و IMAP4 از پورت 143 TCP بهره می گیرند .
SMTP
دو پروتکل POP3 و IMAP4 برای دریافت و بازیابی ایمیل استفاده می شوند . این در حالی است که پروتکل SMTP برای ارسال ایمیل به کار می رود ( ارسال به ایمیل سرورهای مختلف و ارسال بین ایمیل سرورهای مختلف) . افراد زیادی پروتکل های POP3 و IMAP4 را به عنوان ایمیل سرورهای ایمیل ورودی ( Inbound Email Servers ) و پروتکل SMTP را به عنوان ایمیل سرور خروجی ( Outbound Email Servers ) می شناسند و دلیل این امر این است که پروتکل های IMAP4 و POP3 برای دریافت ایمیل و پروتکل SMTP برای ارسال ایمیل استفاده می شود .
SMTP مخفف Simple Mail Transfer Protocol که به معنی پروتکل ساده انتقال ایمیل می باشد . مفهوم آن بسیار ساده است .
اگر با برنامه هایی همچون Outlook و یا Mozila ThunderBird کار کرده باشید مفهوم این پروتکل ها را به خوبی درک خواهید کرد . این برنامه ها برای دریافت ایمیل در کامپیوتر شخصی به کار می روند .در این نرم افزار ها با دو واژه Incoming Protocol و Outgoing Protocol مواجه می شوید که به معنی پروتکل های ورودی (همان پروتکل های دریافت ایمیل) و پروتکل های خروجی (همان پروتکل های ارسال ایمیل ) می باشند .پروتکل SMTP از پورت 25 TCP استفاده می کند .

درس چهارم - DHCP / Telnet / SSH

DHCP
مخفف واژه Dynamic Host Configuration Protocol به معنی پروتکل پیکربندی دینامیک میزبان ؟؟؟؟
معنی لغوی آن شاید برای شما کمی نامفهوم باشد پس آن را شرح می دهیم . کاری که DHCP انجام می دهد این است که به صورت دینامیک یا همان پویا یا همان خودکار , به میزبان ها یا همان کامپیوتر هایی که در شبکه وجود دارند , آدرس آی پی اختصاص می دهد و آنها را پیکربندی می کند .
در حقیقت DHCP این وظیفه را از مدیر شبکه می گیرد و کار مدیریت شبکه را راحت تر می کند . DHCP از پورت 67 و 68 UDP استفاده میکند .
DNS
مخفف واژه Domain Naming System و به معنی سیستم نام گذاری دامین می باشد که یک سرویس نام گذاری استاندارد است و به کامپیوتر شما اجازه می دهد تا نام های دامنه را تحلیل و یا ثبت کنید . به صورت ساده توضیح می دهم . کامپیوتر ها آدرس های آی پی را می شناسند ولی ما به دلیل دشواری یادآوری آدرس های آیپی از طریق نام دامنه وارد وب سایت ها و کامپیوتر های مختلف می شویم . این سرویس عمل تبدیل نام دامنه به آدرس آیپی و در مواردی نیز بالعکس آن را انجام می دهد . دی ان اس از پورت شماره 53 استفاده می کند که عمل Lookup یا همان ترجمه را از طریق UDP انجام می دهد . این در حالی است که عمل انتقال اطلاعات در پایگاه داده یک دی ان اس سرور به دی ان سرور دیگر از راه TCP انجام می پذیرد .
Telnet
یک پروتکل شبیه ساز پایانه است که به یک سیستم اجازه دسترسی به صورت ریموت یا دسترسی از راه دور و مدیریت را می دهد . این پروتکل همچنین می تواند نرم افزاری برای کنترل و مدیریت دیوایس های شبکه و سیستم عامل ها باشد .تلنت از پورت 23 TCP استفاده می کند .
SSH
مخفف واژه Secure Shell می باشد . این پروتکل عمکردی مشابه عملکرد تلنت را ارایه می کند با این تفاوت که SSH از امنیت بالاتری برخوردار است . پروتکل تلنت اطلاعات جابجا شده را به صورت متن ساده ارسال و دریافت میکند و همین امر باعث می شود که امنیت آن پایین باشد و روزبه روز کاربرد آن کمرنگ تر شود .
این در حالی است که پروتکل SSH عمل رمزنگاری را بر اساس گواهینامه ها و همچنین بر اساس تشخیص هویت سرور به کلاینت انجام می دهد . پروتکل SSH از پورت 22 TCP استفاده می کند .

درس پنجم - SNMP / SIP / RTP / TLS

SNMP
مخفف واژه Simple Network Management Protocol به معنی پروتکل مدیریت ساده شبکه می باشد . همانگونه که از نام آن پیداست این پروتکل برای مدیریت شبکه
استفاده می شود. دیوایس های شبکه همچون هاب ها سوییچ ها و روتر ها دارای SNMP Agent هستند که این نماینده ها یا Agent ها اطلاعات دیوایس را جمع آوری می کنند سپس
این اطلاعات را به SNMP Managers یا همان نرم افزار های مدیریت SNMP ارسال می کنند . این نرم افزار ها برای جمع آوری اطلاعات و بررسی و تحلیل وقایع شبکه طراحی شده اند
تا به شما در امر مدیریت شبکه کمک کنند . این پروتکل از پورت 161 UDP استفاده می کند .
SIP & RTP
این دو پروتکل هر دو برای انتقال صدا بر روی آی پی Voice Over IP استفاده می شوند .
SIP مخفف Session Initiation Protocol و RTP مخفف Real-Time Transfer Protocol می باشد
پروتکلSIP برای ایجاد تغییر و پایان دادن یک Session یا نشست یا تماس به کار می رود .
نمونه هایی از این نشست ها : کنفرانس چندرسانه ای , آموزش از راه دور , تلفن اینترنتی
RTP وظیفه دارد تا برای این نشست ها یک انتقال پایان به پایان را بوجود آورد .
پس اینگونه می توان نتیجه گرفت که SIP وظیفه ایجاد نشست و RTP وظیفه ایجاد انتقال را بر عهده دارد .
TLS
مخفف واژه Transfer Layer Security می باشد که یک پروتکل برای برقراری و ایجاد یک ارتباط امن بین کلاینت و سرور می باشد . این پروتکل توانایی تشخیص هویت و برقراری یک ارتباط رمزنگاری شده بین کلاینت وسرور را دارد . منظور از تشخیص هویت هم کلاینت و هم سرور این است که هر دو آنها برای این که هویت یکدیگر را اثبات کنند بایستی به یکدیگر یک سری اطلاعات بدهند و این اطلاعات به صورت رمزنگاری شده منتقل می شوند تا در بین مسیر اگر شخصی شنود کرد قادر به استفاده از اطلاعات نباشد . این پروتکل را می توان جایگزین مناسبی برای SSL در آینده ای نه چندان دور دانست .

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

Access Rules

In addition to the personal information within profile, this site consists of educational materials, world news about technology, science articles, download books & software and etc. all these issues can be divided into three categories: visible to the public, visible for Registered Users, visible to specific people. so we recommend that register an account with your real name.

تماس با ما

Email admin : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Email the manager : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Go to "Criticism & Offer" inbox
Go to "Your Profile" page