پرینت

15 : عیب یابی یا Troubleshooting

. Posted in مبانی شبکه +Network

عیب یابی  /  مسایل و مشکلات فیزیکی  /  مسایل و مشکلات منطقی

پروسه عیب یابی (Troubleshooting Process)
قبل از اینکه وارد این پروسه شویم بایستی گفت که هیچ مطلب جادویی وجود ندارد که بتوان با استفاده از آن عیب یابی کرد و به حل مشکل مورد نظر پرداخت . به صورت ساده عیب یابی پروسه ای است که با استفاده از آن می توان فهمید که همه چیز چگونه کار می کنند و در چه وضعی هستند . به این معنی که از ابتدای این آموزش تاکنون من به نحوی درباره عیب یابی صحبت کردم زیرا آموختید که اجزای مختلف شبکه چگونه کار می کنند .پس وقتی وارد این پروسه می شوید بایستی بفهمید که اجزا شبکه بایستی چگونه کار می کردند و آلان چگونه کار می کنند و در چه وضعیتی هستند . اکنون به شرح این پروسه می پردازیم

اطلاعات جمع آوری کنید (Gathering Information)
اگر شخصی به شما گفت که مشکلی در شبکه و کامپیوتر وی بوجود آمده است , شروع به جمع آوری اطلاعات کنید . این اطلاعات را از کجا جمع آوری کنیم ؟ هرکجا که می توانید / اولین محل مطمئنا خود کاربران است . کاربرانی که از مشکلات می نالند . همچنین می توانید از نرم افزارهای مانیتورینگ مختلف که در ویندوز اجرا شده اند استفاده کنید و با استفاده از لوگ فایل های گرفته شده توسط این نرم افزار ها به اطلاعات اولیه درباره مشکل دست یابید . هرچه اطلاعات بیشتری در این مرحله بدست آورید به حل مشکل در مراحل بعدی کمک خواهد کرد . خودتان را جای یک کارآگاه پلیس بگذارید که می خواهد یک مسئله جنایی را حل کند . اولین کاری که کارآگاه انجام می دهد بدست آوردن اطلاعات و مدرک جرم است .وی شروع به سوال کردن از افراد حاضر در صحنه جنایت می کند و شروع به جمع آوری بیشترین اطلاعات از اشخاص می کند و هر چه اطلاعات بیشتری درباره صحنه جرم بدست آورد کار وی را در مراحل بعدی راحت تر خواهد کرد . این موضوع درباره حل مشکلات و عیب یابی در شبکه نیز مصداق دارد .

مشکل بر چه کسانی یا کامپیوتر هایی تاثیر گذاشته است ؟ (Who ‘s affected )
چه کسانی و چه چیزهایی تحت تاثیر مشکل بوجود آمده بوده اند؟ به عنوان مثال اگر شخصی با شما تماس گرفت و گفت من نمی توانم به سرور فایل دسترسی پیدا کنم , خوب آیا او تنها شخصی است که نمی تواند به فایل سرور دسترسی پیدا کنید ؟ یا شاید دیگر کاربران نیز قادر به دسترسی به فایل سرور نیستند ؟ آیا فایل سرور می تواند دوباره ارتباطی با کاربران مورد نظر برقرار کند ؟ اگر بیش از یک کاربر قادر به دسترسی به این سرور نیستند , آیا همه دسترسی ندارند یا فقط یک بخش خاصی از افراد دسترسی ندارند ؟ اگر فقط بخش خاصی دسترسی ندارند , بین این بخش از افراد چه نقاط مشترکی وجود دارد ؟ آیا آنها در یک منطقه فیزکی خاص از شبکه هستند ؟ آیا همه آیا آنها به یک گروه خاصی تعلق دارند ؟ پس شما علاوه بر دانستن مشکل نیاز دارید بدانید که چه کسانی و در کجا به این مشکل مبتلا شده اند ؟

چه چیزی تغییر یافته است ؟ (What’s Changed)
این واقعا یک سوال مهم است چونکه به طور کلی هیچ چیزی اتفاق نمی افتد مگر اینکه دلیلی داشته باشد . پس اگر مشکلی در شبکه بوجود آمده حتما یک یا چند چیز تغییر یافته اند . در این مورد شما همیشه با مشکل روبرو می شوید زیرا کاربران به شما می گویند مثلا فلان چیز کار نمی کند یا نمی توانم به فلان چیز دسترسی پیدا کنم . شما می پرسید که چه کار کردید ؟ یا چه چیزی را تغییر داده اید و چه کار متفاوتی انجام داده اید ؟ و همین سوالات باعث می شود که کاربر به شما پاسخ دهد : من هیچ کاری نکردم و فقط کار خودم رو کردم . شما می خواهید بفهمید که چه چیزی تغییر کرده و این امر باعث درگیری شما و کاربران خواهد شد . زیرا آنها فقط به دفاع از خود فکر می کنند و حقیقتا دلیل اینگونه سوال پرسیدن های شما را نمی دانند . پس بدون اینکه کاربران فکر کنند که قصد مقصر دانستن آنها را دارید از آنها جزئیات آنچه تغییر یافته را بپرسید .زیرا گاهی فهمیدن و دانستن یک تغییر کوچک شما را درست به راه حل مشکل هدایت خواهد کرد .

این مشکل چرا اتفاق افتاده ؟ (Why is this happening)
دلیل بوجود آمدن این مشکل چیست ؟ پس از طی مراحل بالا اکنون بایستی به این جواب برسید که دلیل بوجود آمدن مشکل چه بوده است ؟ به عنوان مثال به این نتیجه برسید که این اتفاق رخ داده است زیرا فایل سرور سرویس دهی نمی کند .یا مشکل از پاور یکی از سیستم ها می باشد . یا دلیل بوجود آمدن مشکل عدم فعالیت درست یکی از روترها می باشد . پس در این مرحله از کار شما نیاز دارید که دلیل مشکل را پیدا کنید .

آیا من می توان این مشکل را حل کنم ؟ (Can I handle it)
وقتی که به دلیل مشکل پی بردید حال بایستی این سوال را از خود بپرسید که آیا به خودی خود قادر به حل این مشکل هستید ؟ خیلی سوال مهمی است زیرا مشخص می کند که چه شخصی بهتر می تواند این مشکل را رفع و رجوع کند ؟ اگر شما از خود بپرسید که آیا قادر به حل این مشکل هستم ؟ آیا این مشکلی است که من می توانم آن را به تنهایی حل کنم ؟ و سپس با خودتان روراست باشید . متخصصان آی تی افرادی هستند که می خواهند مشکلات را حل کنند و وقتی با یک مشکل روبرو می شوند , سریعا می خواهند این مشکل را برطرف کنند , چه بتوانند چه نتوانند . دلیلی که می گویم از متخصصین مختلف کمک بگیرید این است که ممکن است این مشکل از حوزه عملیاتی شما خارج باشد . شاید این مشکل مربوط به روتری در یک دفتر دیگر از سازمان باشد . درسته که شما شاید بتوانید با استفاده از ریموت این مشکل را حل کنید ولی گاهی با تماس با شخص دیگری در دفتر مربوطه بسیار سریعتر این مشکل را حل کنید .
یا شاید ممکن است شما در این مورد خاص تخصص نداشته باشید ؟ به عنوان مثال یک مشکل سخت افزاری باشد یا مربوط به کابل کشی ساختمان باشد و با دخالت شما در این مورد نه تنها مشکل حل نمی شود بلکه ممکن است یک مشکل دیگر را هم بوجود آورید . پس همیشه از خوتان بپرسید که آیا قادر به حل آن هستید یا نیاز دارید اشخاص دیگری را در این زمینه به کار بگیرید.

 یک راه حل مناسب پیدا کنید (Find the best solution)

پیدا کردن یک راه حل مناسب معمولا یک دفعه ای حاصل نمی شود . برای پیدا کردن یک راه حل مناسب بایستی سه مرحله را طی کنید . ابتدا یک راه حل ممکن را پیدا کنید .آن را امتحان و تست کنید . اگر راه حل ممکن , راه حل مناسبی بود و مشکل را شما را حل کرد , آن را انتخاب کنید .اگر مشکل شما حل نشد این مرحله را تکرار کنید تا به یک راه حل مناسب برسید .در این مرحله همیشه به یاد داشته باشید که از ساده ترین راه حل ممکن شروع کنید و در صورتی که حاصلی نداشت به سراغ راه حل های پیچیده تر بروید .

در نهایت به یاد داشته باشید که تمامی مراحل را مستند سازی کنید . این مسئله همانگونه که مطالب قبلی به طور مفصل به آن پرداختیم , باعث می شود تا از وقوع بسیار از مسایل جلوگیری شود و در زمان شما صرفه جویی شود .

مسایل و مشکلات فیزیکی

CrossTalk :
در مباحث قبلی وقتی در مورد کابل کشی Twisted pair صحبت می کردیم به یاد دارید که کابل های Twised Pair به صورت جفت به هم تابیده دو به دو به دور یکدیگر تابیده شده اند. دلیل کار این بود که وقتی که دو کابل به موازات یکدیگر تابیده می شدند CrossTalk خنثی می شد و از تاثیر جریان و تداخل جریان دو کابل بر یکدیگر کاسته می شد .
دو نوع CrossTalk داریم :
(Near End Crosstalk (NEXT که در این نوع تداخل جریان Crosstalk در کنار منبع انتقال جریان یا دیوایسی که جریان را ارسال می کند رخ می دهد .
در صورتی که (Far End Crosstalk (FEXT تداخل جریان در انتهای کابل و نزدیک به دیوایس دریافت کننده سیگنال رخ می دهد .

Attenuation :
به معنی زوال و از بین رفتن سیگنال در طی مسافت می باشد . وقتی که سیگنال از کابل عبور پیدا می کند و به سمت مقصد فرستاده می شود وقتی که مسافت از میزان استاندارد فراتر رود سیگنال تضعیف می شود و به مقصد نمی رسد . مشکلی که در دنیای واقعی معمولا با آن مواجه می شویم , دور بودن دو دیوایس از یکدیگر نیست بلکه این است که در بین ارتباط دو دیوایس , اتصالات زیاد دیگری با دیوایس های دیگر وجود دارد و همین امر موجب تضعیف سیگنال در مقصد می شود . به همین دلیل در چنین شرایطی از دیوایس های Repeater که سیگنال را بازسازی و تقویت می کنند استفاده می شود .

Collision :
در قبل راجع به ارتباطات اترنت (Ethernet) صحبت کردیم و گفتیم که CSMACD چگونه عملکردی دارد و گفتیم که که چگونه وقتی یک تداخل سیگنال (Collision) رخ داد , با استفاده از متد Collison Dettection این تداخل تشخیص داده می شود و دو کامپیوتر یک timeout یا بازه زمانی کوتاه صبر می کنند و در صورت آزاد بودن خط دوباره شروع به ارسال سیگنال می کنند .پس وقتی که یک تداخل رخ می دهد , انتقال جریان متوقف می شود . تعداد کمی Collison امری بسیار طبیعی است . در یک شبکه با استاندارد اترنت (Ethernet) دلیل این که از واژه Collison Dettection استفاده می کنیم این است که ممکن است یکسری تداخل ها بوجود آید , ما آنها را تشخیص می دهیم و دوباره سیگنال را ارسال می کنیم . ولی اگر این تداخل سیگنال از حد معمول خارج شود , مشکل زا خواهد بود . بسیاری از این Collison ها توسط شما با نگاه کردن به دیوایس های شبکه نیز قابل تشخیص خواهد بود . دیوایس های شبکه همچون روترها , سوییچ ها و کارت های شبکه یک چراغ LED دارند که میزان تداخل سیگنال را به ما نشان خواهند داد . در صورتی که این چراغ LED بیش از حد چشمک زد , بیانگر این است که Collsion زیادی در شبکه وجود دارد .

Shorts :
وقتی که کابل کشی مسی داریم , ممکن است کابل در قسمت برهنه شده و همچنین شاید در داخل کابل قسمتی از کابل های Twisted Pair آسیب دید و زخمی شده و دو کابل از هم فاصله گرفته و با چشم از بیرون قابل مشاهده نیستند .

Open Impedance Mismatch echo :
به معنی مقاومت جریان که برخلاف جریان عبوری سیگنال بوجود می آید و مانع عبور جریان می گردد .این مقاومت در الکتریسیته با واحد اهم اندازه گیری می شود . هرکابلی یک نرخ مقاومت بخصوص دارد . اگر چندین کابل در کنار یکدیگر داشته باشید ممکن است این نرخ مقاومت از حد معمول فراتر رود و مانع عبور جریان شود .

(EMI (Electro Magnetic Interference :
در لغت به معنی دخالت جریان الکترومغناطیسی است . لامپ های فلورسنت و ژنراتور های مقدار EMI تولید می کنند . اگر کابل های شبکه از کنار این وسایل عبور داده شود , EMI تولید شده توسط آنها بر جریان عبوری تاثیر منفی می گذارد . برای حل این مشکل از کابل های دارای محافظ خارجی (Shielded Twisted Pair) استفاده می شود .

 مسایل و مشکلات منطقی

این مشکلات معمولا وقتی بوجود می آید که دیوایس های شبکه به صورت نادرست نصب و پیکربندی می شوند و مشکلاتی را بوجود می آورند .

Port Speed :
به این معنی است که برای مثال در یک کامپیوتر شما کارت شبکه ای دارید و این کارت های شبکه قابلیت پیکربندی در Port speed های (سرعت پورت های) متفاوت دارند . پس ممکن است کارت شبکه ای داشته باشید که با سرعت پورت های 10Megabit Ethernet , 100Megabit Ethernet , 1Gigabit Ethernet سازگار باشند . بسیاری از این کارتهای شبکه قابلیت پیکربندی را دارند . به عنوان مثال شما کارت شبکه خود را با سرعت پورت 1Gigabit Ethernet پیکربندی کرده اید . این در حالی است که سوییچی که به آن متصل است و با آن ارتباط دارد تنها قابلیت سرعت پورت 10Megabit Ethernet را دارد . حدس بزنید چه اتفاقی رخ خواهد داد . اکنون شما با مشکلی تحت عنوان Speed mismatch یا عدم تطبیق سرعت مواجه خواهید بود . چونکه سرعت کارت شبکه و سوییچ با یکدیگر مطابقت ندارد .


Port Duplex :
به موازات مشکل قبلی ممکن است شما با مشکلی تحت عنوان Port Duplex Mismatch مواجه شوید . Full Duplex به این معنی است که دیوایس شما به صورت همزمان قابلیت ارسال و دریافت سیگنال را دارد . این در حالی است که Half Duplex به این معنی است که دیوایس شما به صورت همزمان قابلیت ارسال و دریافت سیگنال را ندارد و هنگامی که ارسال تمام شد شروع به دریافت می کند. اکنون اگر کارت شبکه شما به صورت Half Duplex تنظیم شده باشد و سوییچ شما Full Duplex با مشکل Port Duplex Mismach مواجه می شویم .

نکته مهم : قبل از این به مطلب بعدی برویم بایستی بدانید که امروزه اکثر دیوایس ها در چنین مواردی به صورت اتوماتیک تنظیم می شوند و در صورت عدم تنظیم به صورت دستی با مشکلات بالا مواجه نخواهید شد .

Incorrect VLAN :
به یاد دارید که VLAN راهی برای بخش بندی و سگمنت بندی شبکه به صورت مجازی بود. اکنون اگر این سگمنت ها به صورت اشتباه پیکربندی شوند و دیوایسی در سگمنت اشتباهی قرار گیرد , مانع برقراری ارتباط خواهد شد .

Incorrect TCP/IP Configuration :
تنظیماتی از قبیل آدرس آیپی , دروازه پیش فرض (Default Gateway) دی ان اس و سابنت ماسک که همگی جزو پیکربندی TCP/IP هستند اگر به صورت نادرست مقدار دهی شوند مانع برقرار ارتباط خواهند شد .

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

Access Rules

In addition to the personal information within profile, this site consists of educational materials, world news about technology, science articles, download books & software and etc. all these issues can be divided into three categories: visible to the public, visible for Registered Users, visible to specific people. so we recommend that register an account with your real name.

تماس با ما

Email admin : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Email the manager : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Go to "Criticism & Offer" inbox
Go to "Your Profile" page