پرینت

14 : مستندسازی و طرح کابل کشی

. Posted in مبانی شبکه +Network

دلایل مستندسازی  /  طرح کابل کشی
نمودار فیزیکی و منطقی شبکه و مبناها 

شما به عنوان مدیر شبکه بایستی به مستندسازی در محیط شبکه بپردازید . مستند سازی به معنی نوشتن رخدادها ,نقشه برداری , رسم نمودار و مستند ساختن آنچه در شبکه وجود دارد می باشد . شاید با خود بگویید مدیر شبکه وظایف بسیار مهم تری دارد و پرداختن به مستند سازی در شبکه کاری بیهوده است . به همین دلیل برای شما دلایلی را بیان می کنیم که چرا مستندسازی مهم است ؟

آموزش
با استفاده از مستند سازی شما به راحتی می توانید مدیران جدیدی که به محیط کاری شما وارد می شوند را آموزش دهید . در نتیجه آنها به سرعت با محیط شبکه آشنا خواهند شد و برای مسایل کوچک و پیش پا افتاده ای که در شبکه وجود دارد شما نیاز نخواهید داشت تا تک تک آنها را شرح دهید و این موضوع بسیاری از هزینه های شما را کم خواهد کرد .

عیب یابی
بیشتر مشکلات بیش از یکبار رخ می دهند . اگر بعد از رفع یک مشکل در شبکه آن را مستند سازی کنید و راههای حل مشکل را مرحله به مرحله بنویسید , در صورت وقوع دوباره آن با رجوع به مستندات , به راحتی خواهید توانست مشکل را حل کنید . در صورتی که اگر مستند سازی انجام نشده باشد با فراموشی روبرو خواهید شد و برای حل مشکل مجبور خواهید بود تا دوباره تمامی راههای ممکن را امتحان کنید تا بر حل مشکل پیروز شوید و این کار زمان بسیار بیشتری نسبت به زمان اندکی که برای مستند سازی صرف کرده اید از شما خواهد گرفت .

گزارش دادن
گزارش دادن معانی مختلفی دارد . برای اینکه بتوانید به ارشد های خود گزارش کار بدهید و اهداف خود را مطرح کنید و کار خود را به اثبات برسانید , گزارش دادن راه حل مفیدی خواهد بود . یکی دیگر از جنبه های آن برای افراد جدیدی است که به شبکه شما وارد شدند . برای مثال مشاورینی را استخدام کردید و این مشاورین نیاز دارند تا اطلاعاتی را از شبکه شما بدست آورند . اگر مستند سازی خوبی داشته باشید , می توانید به راحتی به آنها گزارش دهی کنید که چه اتفاقاتی رخ داده و این اتفاقات چگونه انجام شده است .

طرح کابل کشی

اکنون که از اهمیت مستند سازی در محیط شبکه خود آگاه شدید , حالا این سوال مطرح می شود که چه چیزهایی را بایستی مستند سازی کرد ؟ و این سوال یک جواب راحت دارد : همه چیز ....
اگر تا به حال از خود پرسیده اید که بایستی حتما موضوعی خاص را مستند سازی کنم یا نه ؟ جواب آن این است که بله .... مستند سازی همیشه حتی در جزیی ترین مسایل به شما کمک خواهد کرد . در اینجا لیستی از مواردی را که می توانید مستند سازی کنید آورده ایم تا تصور ذهنی درستی برای شما ایجاد کنیم و همچنین به شرح برخی از آنها خواهیم پرداخت :


Hardware (سخت افزار)
Software(نرم افزار)
Network Topology (توپولوژی شبکه)
Wiring Layout (طرح کابل کشی)
Server Configuration (پیکربندی شبکه)
Network Services(سرویس های شبکه)
Network Procedures(رویه های شبکه)


Wiring Schematics (نقشه و طرح کابل کشی)
شاید در شبکه های کوچک این امر چندان اهمیتی نداشته باشد ولی به موازات اینکه شبکه شما رشد می کند و بزرگتر می شود , این مسئله اهمیت دو چندانی پیدا خواهد کرد . وقتی که با یک شبکه بزرگ روبرو هستید , بایستی بدانید که کابل های شبکه چگونه و در کجا قرار دارند ؟ حتی اگر در یک شبکه کوچک هم قرار دارید , از صفر شروع کنید و نقشه کابل کشی را ایجاد کنید زیرا شبکه های کوچک هم رشد خواهند کرد و زمانی بزرگ خواهند شد . این طرح بایستی به اندازه کافی کامل و پیچیده باشد تا کلیه قسمت های کابل کشی را توضیح دهد و برای مدیران جدید نیز یک مرجع کامل و مفید باشد . بایستی جزئیات را شامل شود و همچنین می تواند شامل دیاگرام , نمودار و نقشه راهنما نیز باشد . همچنین می توانید مانند شکل زیر با استفاده از رنگ ها کابل های مختلف را از یکدیگر متمایز کنید . همانگونه که می بینید کابل های اترنت Rj-45 با رنگ آبی , کابل کراس اترنت با رنگ قرمز , RJ11 با رنگ خاکستری و خطوط فیبر با رنگ مشکی نمایش داده شده اند .

نمودار فیزیکی و منطقی شبکه و مبناها

همانطور که در شکل زیر می بینید , این نمودار می تواند وضعیت منطقی و فیزیکی شبکه شما را به خوبی نشان دهد . با استفاده از این نمودار می توانید یک نقشه کلی از شبکه به دست آورید علاوه بر آن محل قرارگیری هر دیوایس فیزیکی آدرس های آیپی و حتی توپولوژی منطقی که در هر قسمت به کار رفته مشخص می شود .

 

Baselines (مبناها)
وقتی که شبکه در حالت بهینه و نرمال به سر می برد یکسری مطالعات انجام می شود و یکسری اطلاعات ثبت می شود و بر اساس این اطلاعات یکسری سرحدها برای شبکه تعیین می گردد. دلیل انجام این بررسی ها این است که اگر مشکلی در شبکه بوجود آید , به عنوان مثال کارکنان از کندی شبکه شکایت می کنند . در این شرایط , بررسی های مجددی از شبکه به عمل خواهد آمد و اطلاعات جدید ثبت خواهد شد و با مبناها یا بررسی های انجام شده در گذشته مقایسه خواهد شد . نکته اینجاست که اگر مبناها و بررسی های انجام شده در گذشته را به درستی ثبت و مستند سازی نکرده باشید , در این مرحله با مشکل مواجه می شوید . در نتیجه یک ایده خوب این است که در دوره های معین و بر اساس برنامه ریزی معین مبناها را ثبت کنید تا تغییراتی که در شبکه رخ می دهد را بررسی کنید و مستندات خوبی از آن بدست آورید . این کار در عیب یابی شبکه کمک بسیاری به شما خواهد کرد .

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

Access Rules

In addition to the personal information within profile, this site consists of educational materials, world news about technology, science articles, download books & software and etc. all these issues can be divided into three categories: visible to the public, visible for Registered Users, visible to specific people. so we recommend that register an account with your real name.

تماس با ما

Email admin : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Email the manager : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Go to "Criticism & Offer" inbox
Go to "Your Profile" page