پرینت

12 : ابزارهای مورد نیاز در شبکه

. Posted in مبانی شبکه +Network

ابزارهای سوکت زنی  /  Cable Tester - Certifier - TDR - OTDR
Toner probe - Voltagemeter - Multimeter

ابزارهای سوکت زنی

در این بخش با برخی ابزارهای مهم شبکه که کاربرد بیشتری در پیاده سازی و عیب یابی شبکه دارند , آشنا می شویم . در این میان بعضی ابزارها شکل مشخص و یکسانی دارند ولی برخی دیگر از آنها شکل های متفاوتی دارند و تولیدکنندگان زیادی وجود دارند که مدل ها و تولیدات متفاوتی با برندهای مختلف ایجاد می کنند .

پس در اینجا بیشتر سعی داریم به عملکرد ابزارها بپردازیم تا شکل ظاهری آنها :

Cable Strippers ( سیم لخت کن )
وظیفه این ابزار جداکردن پوشش و محافظ خارجی کابل می باشد تا بتوانیم کابل را توسط ابزارهای دیگر به کانکترها متصل کنیم . به این معنی که اگر کابلی دارید که می خواهید به انتهای آن یک کانکتر یا سوکت متصل کنید از طریق این ابزار پوشش خارجی کابل را از آن جدا می کنید تا کابل آماده سوکت زنی شود .

Snips ( سیم چین )
این ابزار نیاز به توضیح ندارد و همگی با آن آشنا هستید . از آن برای قطع کابل استفاده می گردد .

Crimpers
پس از آن که پوشش خارجی کابل را توسط سیم لخت کن از آن جدا کردیم , نوبت به آن می رسد که توسط ابزاری به نام Crimpers سوکت یا همان کانکتر را به انتهای کابل متصل کنیم .
در موارد زیادی Crimpers خود دارای بخشی برای لخت کردن کابل نیز می باشد . اگر به شکل زیر دقت کنید دو لبه تیغ نقره ای رنگ را می بینید که وظیفه لخت کردن کابل را برعهده دارند اما وظیفه اصلی این ابزار همانگونه که گفتیم متصل کردن کابل به سوکت می باشد که در تصویر دو حفره را می بینید که یکی برای سوکت های Rj44 و دیگری برای سوکت های Rj11 تعبیه شده اند . سوکت در داخل این حفره ها قرار می گیرد و سپس سیم لخت شده در داخل سوکت بر اساس چینش خاص قرار می گیرد . در نهایت با فشار دادن دو دستگیره پایینی ابزار کابل در داخل سوکت سفت می شود . اتصال کابل با سوکت به چه نحوی صورت پذیرفت ؟ در داخل سوکت یکسری دندانه های ریز وجود دارد که با فشار دادن ابزار این دندانه های سیم های کابل را زخمی می کند و اتصال سوکت با کابل را میسر می سازد .

Cable Tester - Certifier - TDR - OTDR

Cable Tester / Certifier
در اینجا تصویری از این دو ابزار یعنی قرار ندادیم زیرا هیچ تصویر مشخصی از این ابزار وجود ندارد و بیشتر به عملکرد آنها توجه می کنیم .

Cable Tester همانگونه که از نام آن پیداست برای تست عملکرد درست کابل استفاده می شود . در بسیاری از مواقع پس از اینکه دو طرف کابل را سوکت زنی کردید برای اینکه از کار خود مطمئن شوید می توانید از Cable Tester استفاده کنید .
Certifier ابزاری است که برای تایید سطح توان عملیاتی کابل استفاده می شود . به عنوان مثال ممکن است شما شبکه ای با استاندارد Ethernet 100Mb را داشته باشید و بخواهید آن را به شبکه گیگابیت ارتقا دهید برای این ارتقا ابتدا نیاز است تا توان عملیاتی کابل شما تست و بررسی شود .

TDR / OTDR
TDR مخفف Time Domain Reflectometer و OTDR مخفف Optical Time Dmain Reflectometer می باشد . وظیفه اصلی این دو ابزار این است که تشخیص دهند که آیا کابل از پیوستگی برخوردار است یا خیر با این تفاوت که TDR این کار را در کابل های مسی انجام می دهد و OTDR در کابل های فیبرنوری .

این دو ابزار گام را از این فراتر گذاشته و حتی محل قطع یا حتی خراشیدگی کابل را برای شما مشخص می کند . فرض کنید در ساختمان بزرگی کابل قطع شده و کابل از پشت دیوار و سقف عبور داده شده است . بدون این ابزار شما بایستی کل ساختمان را خراب کنید تا محل خرابی کابل را پیدا کنید , در حالی که با استفاده از این ابزار محل خرابی کابل تعیین می شود و فقط ناحیه مورد نظر پیاده سازی می گردد.

Toner probe - Voltagemeter - Multimeter

Toner Probe
برای مشخص کردن انتهای کابل استفاده می شود . این تعریف ممکن است کمی گیج کننده باشد در نتیجه به توضیح آن می پردازیم . این ابزار کاوشگر از دو بخش تشکیل شده است . یک بخش که Toner یا تولید کنند جریان و بخش دیگر Probe که همان کاوشگر است . طریقه استفاده از آن این گونه است که یک طرف کابل را به Toner متصل می کنید و سمت دیگر را با استفاده از کاوشگر پیدا می کنید . این ابزار وقتی کاربرد دارد که یک جک اترنت در یک سازمان دارید که شاید 100 کابل در آن وجود دارد ولی این کابل ها به خوبی لیبل گذاری نشده اند . شما با استفاده از این کاوشگر می توانید کابل مورد نظر را تشخیص دهید . در صورت در دسترس نبودن کاوشگر در چنین شرایطی , شما بایستی یک کامپیوتر در محل جک اترنت قرار دهید و شروع به تست کابل ها کنید . به همین دلیل توصیه می شود که در صورتی که شروع به کابل کشی جدید در محلی می کنید حتما از ابتدا کابل ها را درست لیبل گذاری و نشانه گذاری کنید تا بعدا با مشکلاتی از این دست مواجه نشوید و عملا نیازی به دستگاه کاوشگر پیدا نکنید .

Voltage Event Recorder
همانگونه که از نام آن برمی آید , این دستگاه ولتاژ خروجی از دیوار را مانیتور می کند و کیفیت آن را بررسی می کند .این دستگاه معمولا وقتی کاربرد دارد که می خواهید به دستگاه ها و تجهیزات حساس و گران قیمت شبکه برق رسانی کنید . به این منظور قبل از اتصال تجهیزات به برق , ولتاژ برقی که از پریز برق موجود در دیوار خارج می شود را با این ابزار تست کرده و نوسانات و ولتاژ برق را بررسی می کنید و در صورت سلامت به دیوایس مورد نظر برق رسانی می کنید .

Multimeter (مولتی متر)
با وجود اینکه در اینجا تصویری از آن قرار داده ایم , انواع گوناگونی از این ابزار وجود دارد و یک شکل و ظاهر بخصوصی را نمی توان برای آن تصور کرد . این ابزار برای سنجش و اندازه گیری موارد مختلفی به کار می رود و اطلاعاتی درباره کابل ها , کانکترها و خروجی ها به ما می دهد . این ابزار یک وسیله چند کاره است و بسته به نوع آن عملکردهای مختلفی را انجام می دهد .

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

Access Rules

In addition to the personal information within profile, this site consists of educational materials, world news about technology, science articles, download books & software and etc. all these issues can be divided into three categories: visible to the public, visible for Registered Users, visible to specific people. so we recommend that register an account with your real name.

تماس با ما

Email admin : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Email the manager : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Go to "Criticism & Offer" inbox
Go to "Your Profile" page